Pokud se domníváte, že j v nadpisu chyba, nebo že je to nadávka, tak není. Je to jeden z jiných názvů kustovnice čínské. A co že to je ta Kustovnice? Inu hned vás seznámím.
Tak tedy kustovnice se řadí do říše placentae, řádu lilkovitých. Jmenuje se sice čínská (Lycium chinese), ale roste všude, kde má vhodné podmínky. Má ještě příbuznou, goji cizí (Lycium barbarum), a tu dokonce můžete vidět i u nás, například u živých plotů nebo přímo v nich. Pokud má kustovnice dostatek sluníčka, může růst prakticky kdekoli. Tedy ta cizí, ne čínská. Ta pochází z Asie, ale v Číně se pěstuje uměle. Má totiž spousty a spousty látek prospěšných lidskému zdraví. Namátkou si můžeme uvést třeba jen to, že má v sově více vitamínu C než je v pěti stovkách pomerančů. To je co? Zkuste si to přepočítat na goji 1 kg!
Další a další látky, které působí příznivě na náš organismus jsou příčinou pěstování Goji uměle. Další silné antioxidanty, jako jsou karotenoidy, lykopen, lutein jsou právě to, co potřebujeme.
Deset deka této pochoutky má ani ne sto kalorií, a protože má hodně vláknin, dokáže i nabudit pocit sytosti.
Nemusíte ji jíst jen tak, je dobré drogu z rostliny spařit a udělat odvar. Ne, čaj z ní neuděláte. Čaj uděláte z čaje. Z bylinek je to vždy odvar. Tento, pokud budete pít, dostanete do těla také spoustu antidoxidantů, což je úplně to nejlepší pro naše tělo.
Pokud byste chtěli vědět, jak vypadá její plod a nikdy jste jej neviděli, tak vězte, že se podobá malé papričce, jen není tak do špičky.Barvu má sytě červenou, ale pěstují se prý také rostliny s plody tmavšími. Někdy až do fialova.
Plody Goji lze rozemlít na prášek, udělat z nich odvar, nebo je nechat klasickým způsobem uschnout. Také se z nich lisuje olej.
Z listů lze připravit salát, údajně chutný.
Pokud chcete kustovnici vyzkoušet nic vám v tom nebrání, není znám jakýkoli negativní účinek. Takže si kupte třeba její plody a uvidíte, zda se budete cítit lépe.